April 2018
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
1
Easter Sunday Mass 08:00 AM-Easter Sunday Mass
Easter Sunday Mass 09:30 AM-Easter Sunday Mass
Easter Sunday Mass 11:30 AM-Easter Sunday Mass
2
Spanish Mass 07:00 PM-Spanish Mass
3
Schola Rosa 09:30 AM-Eileen Vandenberg e-mail: eileenvandenberg@gmail.com 201-310-6091
Friends of Bill W 07:00 PM-Friends of Bill W
Bereavement Meeting 07:00 PM-Bereavement Meeting
4
Catholic Bible Study 07:00 PM-Sue Garatino 973-271-2711
K of C Business Mtg 07:30 PM-K of C Business Mtg
5
RCIA 07:00 PM-RCIA
6
Adoration of the Blessed 08:30 AM-Adoration of the Blessed
Lancaster/O'Brien 05:30 PM-Kelly Lancaster, 201-693-8160 John O'Brien, 203-470-4140
7
Lancaster/O'Brien Wedding 02:00 PM-Lancaster/O'Brien Wedding
8
Squires 09:30 AM-Squires
Alessia Francica Baptism 11:30 AM-Fr. Ben has confirmed he will do this baptism.
Jackson Colonno Baptism 01:00 PM-Would like Fr. Tom to celebrate the baptism.
Sofie Roque Baptism 01:00 PM-requested Fr. Tom
9
Roberts/Fasano - Grade 4 05:00 PM-Roberts/Fasano - Grade 4
Ventresca/Gilmartin- Gr 3 05:00 PM-Ventresca/Gilmartin- Gr 3
Maraziti/Baeli - Grade 5 05:00 PM-Maraziti/Baeli - Grade 5
Rodda/Altieri - Grade 2 05:00 PM-Rodda/Altieri - Grade 2
DiPasquale/Coleman Gr 5 05:00 PM-DiPasquale/Coleman Gr 5
Coppolella/Weber - Gr 2 05:00 PM-Coppolella/Weber - Gr 2
Large Group F. F. 05:00 PM-Large Group F. F.
Trentacoste/Villavicenzio 05:00 PM-Trentacoste/Villavicenzio
Cub Scout Meeting 06:30 PM-Cub Scout Meeting
10
Schola Rosa 09:30 AM-Eileen Vandenberg e-mail: eileenvandenberg@gmail.com 201-310-6091
Friends of Bill W 07:00 PM-Friends of Bill W
11
Green/Patino - Grade 2 05:00 PM-Green/Patino - Grade 2
Papandrikos/Petelicki Gr4 05:00 PM-Papandrikos/Petelicki Gr4
Consolazio/Jackson Gr 2 05:00 PM-Consolazio/Jackson Gr 2
Erickson/Byrne - Grade 5 05:00 PM-Erickson/Byrne - Grade 5
Macchio/Hand- Grade 3 05:00 PM-Macchio/Hand- Grade 3
Green/Jurgaitis- Grade 1 05:00 PM-Green/Jurgaitis- Grade 1
Large Group F. F. 05:00 PM-Large Group F. F.
LaPilusa/Krapohl -Grade 8 07:00 PM-LaPilusa/Krapohl -Grade 8
Ventresca/Murphy Grade 8 07:00 PM-Ventresca/Murphy Grade 8
Hartranft - Grade 4 07:00 PM-Hartranft - Grade 4
Phillips/Murino Grade 7 07:00 PM-Phillips/Murino Grade 7
Lubertazzo/Panzer Grade 6 07:00 PM-Lubertazzo/Panzer Grade 6
Milano/Byrne Grade 7 07:00 PM-Milano/Byrne Grade 7
Large Group 07:00 PM-Large Group
Catholic Bible Study 07:00 PM-Sue Garatino 973-271-2711
12
RCIA 07:00 PM-RCIA
Leader Meeting 07:30 PM-Leader Meeting
13
Matthew Kelly Book Group 09:30 AM-Cheryl Wallace - continuation of the Rediscover Jesus Book Group- Perfectly Yourself.
14
15
RCIC 10:30 AM-RCIC
DeBlasio - Grade 5 10:30 AM-DeBlasio - Grade 5
Consolazio - Grade 1 10:30 AM-Consolazio - Grade 1
Smith/Panas - Kindergart 10:30 AM-Smith/Panas - Kindergart
DiMeo - Grade 3 10:30 AM-DiMeo - Grade 3
Ailara/Wolfe Grade 2 10:30 AM-Ailara/Wolfe Grade 2
Weiss/Geddie - Grade 2 10:30 AM-Weiss/Geddie - Grade 2
Ailara/McFadden Phase II 01:00 PM-Ailara/McFadden Phase II
Juno Turre Baptism 01:00 PM-Juno Turre Baptism
Harrison Harclerode 01:00 PM-Harrison Harclerode
Fasano/Sheridan Class 04:00 PM-Fasano/Sheridan Class
LeValley/Socha Grade 6 04:00 PM-LeValley/Socha Grade 6
Bischoff/Piccotti Grade 8 04:00 PM-Bischoff/Piccotti Grade 8
Large Group F. F. 04:00 PM-Large Group F. F.
Ryan/Holick Grade 8 04:00 PM-Ryan/Holick Grade 8
Cina - Grade 7 04:00 PM-Cina - Grade 7
Mead - Grade 6 04:00 PM-Mead - Grade 6
Wright/Young Conf Class 04:00 PM-Wright/Young Conf Class
Hartranft/ LeValley 07:00 PM-Hartranft/ LeValley
16
Roberts/Fasano - Grade 4 05:00 PM-Roberts/Fasano - Grade 4
DiPasquale/Coleman-Gr 5 05:00 PM-DiPasquale/Coleman-Gr 5
Ventresca/Gilmartin- Gr 3 05:00 PM-Ventresca/Gilmartin- Gr 3
Coppolella/Weber-Grade 2 05:00 PM-Coppolella/Weber-Grade 2
Maraziti/Baeli - Grade 5 05:00 PM-Maraziti/Baeli - Grade 5
Rodda/Altieri - Grade 2 05:00 PM-Rodda/Altieri - Grade 2
Large Group F. F. 05:00 PM-Large Group F. F.
Trentacoste/Villavicenzio 05:00 PM-Trentacoste/Villavicenzio
The Name of God is Mercy 07:30 PM-The Name of God is Mercy
17
Schola Rosa 09:30 AM-Eileen Vandenberg e-mail: eileenvandenberg@gmail.com 201-310-6091
Friends of Bill W 07:00 PM-Friends of Bill W
Bernstein/Keenan Conf Cl. 07:00 PM-Bernstein/Keenan Conf Cl.
18
Green/Patino - Grade 2 05:00 PM-Green/Patino - Grade 2
Papandrikos/Petelicki Gr4 05:00 PM-Papandrikos/Petelicki Gr4
Consolazio/Jackson Gr 2 05:00 PM-Consolazio/Jackson Gr 2
Erickson/Byrne - Grade 5 05:00 PM-Erickson/Byrne - Grade 5
Macchio/Hand- Grade 3 05:00 PM-Macchio/Hand- Grade 3
Green/Jurgaitis- Grade 1 05:00 PM-Green/Jurgaitis- Grade 1
Large Group F. F. 05:00 PM-Large Group F. F.
LaPilusa/Krapohl -Grade 8 07:00 PM-LaPilusa/Krapohl -Grade 8
Ventresca/Murphy Grade 8 07:00 PM-Ventresca/Murphy Grade 8
Hartranft - Grade 4 07:00 PM-Hartranft - Grade 4
Phillips/Murino Grade 7 07:00 PM-Phillips/Murino Grade 7
Lubertazzo/Panzer Grade 6 07:00 PM-Lubertazzo/Panzer Grade 6
Milano/Byrne Grade 7 07:00 PM-Milano/Byrne Grade 7
Large Group 07:00 PM-Large Group
Catholic Bible Study 07:00 PM-Sue Garatino 973-271-2711
K of C Plan / Social Mtg 07:30 PM-K of C Plan / Social Mtg
19
Youth Protection Training 06:00 PM-We are going to be hosting the Paterson Diocese for youth protection training, Andrea Ryker, andrearyker@gmail.com
20
Matthew Kelly Book Group 09:30 AM-Cheryl Wallace - continuation of the Rediscover Jesus Book Group- Perfectly Yourself.
21
Saint Kateri Blood Drive 05:30 AM-Saint Kateri Blood Drive
OLL Friends OF Bill W. 07:00 PM-OLL Friends OF Bill W.
22
RCIC 10:30 AM-RCIC
DeBlasio - Grade 5 10:30 AM-DeBlasio - Grade 5
Consolazio - Grade 1 10:30 AM-Consolazio - Grade 1
Smith/Panas - Kindergart 10:30 AM-Smith/Panas - Kindergart
DiMeo - Grade 3 10:30 AM-DiMeo - Grade 3
Ailara/Wolfe Grade 2 10:30 AM-Ailara/Wolfe Grade 2
Weiss/Geddie - Grade 2 10:30 AM-Weiss/Geddie - Grade 2
Squire Roses 10:30 AM-Squire Roses
Sponsor Candidate Day #1 01:00 PM-Sponsor Candidate Day #1
Gianna Childs Baptism 01:00 PM-Gianna Childs Baptism
Lexi Myhren Baptism 02:00 PM-Lexi Myhren Baptism
Sponsor Candidate Day #1 03:30 PM-Sponsor Candidate Day #1
Fasano/Sheridan Class 04:00 PM-Fasano/Sheridan Class
Hartranft/ LeValley SNOW 07:00 PM-Hartranft/ LeValley SNOW
23
Roberts/Fasano - Grade 4 05:00 PM-Roberts/Fasano - Grade 4
DiPasquale/Coleman-Gr 5 05:00 PM-DiPasquale/Coleman-Gr 5
Ventresca/Gilmartin- Gr 3 05:00 PM-Ventresca/Gilmartin- Gr 3
Coppolella/Weber-Grade 2 05:00 PM-Coppolella/Weber-Grade 2
Maraziti/Baeli - Grade 5 05:00 PM-Maraziti/Baeli - Grade 5
Rodda/Altieri - Grade 2 05:00 PM-Rodda/Altieri - Grade 2
Large Group F. F. 05:00 PM-Large Group F. F.
Trentacoste/Villavicenzio 05:00 PM-Trentacoste/Villavicenzio
Cub Scout Meeting 06:30 PM-Cub Scout Meeting
Spanish Mass 07:00 PM-Spanish Mass
The Name of God is Mercy 07:30 PM-The Name of God is Mercy
24
Schola Rosa 09:30 AM-Eileen Vandenberg e-mail: eileenvandenberg@gmail.com 201-310-6091
Friends of Bill W 07:00 PM-Friends of Bill W
The Pivotal Players Serie 07:30 PM-Presented by Fr. Tom
25
Catholic Bible Study 07:00 PM-Sue Garatino 973-271-2711
26
First Communion Rehearsal 06:00 PM-First Communion Rehearsal
27
Matthew Kelly Book Group 09:30 AM-Cheryl Wallace - continuation of the Rediscover Jesus Book Group- Perfectly Yourself.
Pack 295 Meeting 07:00 PM-Pack 295 Meeting
28
First Communion 10:00 AM-First Communion
First Communion 01:00 PM-First Communion
Celebration 04:00 PM-Lynn Keenan is the contact: 973-222-0382 This will be a gathering for The Hagedorn Family, a surprise - they are moving to Michigan. Following 5 PM Mass.
29
RCIC 10:30 AM-RCIC
Campbell Baptism 11:30 AM-mother: stephanie campbell, 973-713-5043, Fr. Tom did OK this.
Sponsor Candidate Day #2 01:00 PM-Sponsor Candidate Day #2
Avery Pugliese Baptism 01:00 PM-Family requested Fr. Tom and he confirmed.
Matthew Hannum Baptism 01:00 PM-Matthew Hannum Baptism
Sponsor Candidate Day #2 03:30 PM-Sponsor Candidate Day #2
Wright/Young Conf Class 04:00 PM-Wright/Young Conf Class
Hartranft/ LeValley SNOW 07:00 PM-Hartranft/ LeValley SNOW
30
The Name of God is Mercy 07:30 PM-The Name of God is Mercy